İzmir'in iş ve yaşam merkezlerinden Bornova'da konumlanan proje alanı, Yaşar Üniversitesi Kampüsü ve tam teşekküllü hastanelerin bulunduğu bölgeye oldukça yakın bir noktada yer alıyor.

 

     Ön cepheye bakan 4 loft ve arka cepheye bakan 5 loft 1+0, 1+1 ve 2+1 dairelerin olduğu konut blokları ve giriş kotunda yer alan alışveriş merkezinden oluşan çok fonksiyonlu bir yapı tasarlandı. Proje 4 katlı imar hattına oturum yaparken, arazinin tamamına yayılan hantal bir kütle tasarlamak yerine, konutların geriye çekilip 7 kat halini aldığı, orta kısmın ise tamamen boşaltılarak nefes alan bir pasaj yaratıldığı ve böylece yapının hem iç avluya hem de dışarı bakan cephelerinin tamamının yaşatıldığı bir kurgu tercih edildi.

 

   Cephelerde monolit bir etki yaratmak üzere özellikle komple şeffaf veya parçalanmış bir tasarıma gidilmedi. Yapıya adını veren aks, üzerindeki açık sokak yapının giriş noktasından çıkış noktasına dek boylu boyunca uzanıyor. Bu sokak hastane ve kampüs yapılarına ulaşmak için insanların içinden geçeceği, geçerken de alışveriş merkezini ziyaret etmiş olabilecekleri bir kamusal alan olarak tasarlandı.

 

    Konut bloklarının girişleri sokak kotundan kopartılarak mahremiyet sağlandı ve konut blokları sakinleri tarafından kullanılabilecek toplanma alanları ile komşu hale getirildi.

NOYAN UMUR VURAL

www.noyanvural.com

 

PROJE KÜNYESİ

MİMARİ                NOYAN UMUR VURAL

STATİK                 SALİH ERDİL VURAL

ELEKTRİK            SEÇKİN SEKMAN

MAKİNA               NECDET TUNALI

YAPI DENETİM    YADEM YAPI DENETİM